Története egészen az ókorig visszavezethető Galenosz hurutos megfázást gyógyított a növénnyel és nyálkahártya irritációra is használta. Elsősorban megfázásnál a kamillával egyetemben ez a sokrétű növény használata a legnépszerűbb. Gyógyít és táplál is. Hogyan? Megmutatjuk.
Közösségi oldalunkon egyik olvasónk jelezte, hogy a cikk írásakor hívjuk fel a figyelmet nem mindegyik bodza egészséges, erre a gyűjtéskor mindenképpen legyünk figyelemmel. Ennek is utánanéztünk.
Az Ázsiában és Európában is őshonos, hazánkban is gyakori feketebodzát használhatjuk gyógynövényként, vagy, ahogy lejjebb olvashatjátok kiváló ételek is készülhetnek belőle. A fogyasztható növény több méterre is megnőhet. A levél széle fűrészes, keresztben átellenesek nagyok. Májusban-júniusba fehér, vagy sárgás hatalmas virágzatuk álernyőben csüngnek. Termései fekete bogyók. Ellenben rokona a gyalogbodza fogyasztásakor enyhén mérgező hatást vált ki, ami hasmenéssel, hányással járhat. Életkorától függetlenül 2 méternél magasabbra nem nő, levelei hosszúkásak, virágzatuk kellemetlen szagot áraszt. Termései nem csüngenek, hanem felálló terméscsoportot alkotnak.
Mikor használjuk?
Köhögésre rekedtségre gőzölés
10 liter vízzel leforrázunk egy evőkanálnyi bodzavirágot, törölközővel betakarva felé hajolunk. Torok tisztítására nyitott szájjal, ha megfázás áll fenn, akkor csukott szájjal orrunkon keresztül szívjuk be a gőzt.
Hashajtásra
Ebben az esetben nem a virágot, hanem a friss bodzahajtását használjuk fel. Erőteljes vízhajtó hatása miatt, legfeljebb évente két alkalommal alkalmazzuk, és lehetőleg két napig külső programokat hanyagoljuk. Leforrázzuk a bodzahajtást, leszűrjük, majd lefekvés előtt az esti órákban fogyasztjuk.
Megfázásra, meghűlésre
Friss, vagy szárított púpozott evőkanál virágot leforrázunk 2.5 dl vízzel, 15 percig állni hagyjuk, leszűrjük, és langyosan megisszuk. Melegben betakarózva, izzasztó hatása érvényesül.
A fogyást is elősegíti
Természetesen önmagában, kellő mozgás, és egészséges táplálkozás hiányában ne várjunk csodát, de a testsúlycsökkentésben kiegészítőként hatásos. Kúraszerűen a teából naponta két csészével egy hónapon át megiszunk. A vizelethajtó hatása miatt a folyadékpótlásról gondoskodni kell.
A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.
Amennyiben tetszik a bogunk csatlakozz facebook oldalunkhoz https://www.facebook.com/Every-Magazin-minden-ami-%C3%A9let-109632513779468/?modal=admin_todo_tour , ahol lájkolhatod és megoszthatod a cikkeinket. Tarts velünk!
A képek forrása a pixabay
" Kereskedelmi felhasználásra ingyenes
Nem szükséges feltüntetni a tulajdonságokat."
K&P
Utolsó kommentek