A bántalmazottak valós száma több lehet a rendelkezésre álló statisztikai adatoknál. Az esetek rejtve maradhatnak, több bántalmazott nő nem meri elmondani az ellene elkövetett erőszakos eseteket. Magyarországon hetente egy nő hal meg az őt ért családon belüli erőszak miatt. Minden 5. szenved, vagy szenvedett a bántalmazástól. November 25-e volt a nők elleni erőszak felszámolásának a világnapja.

Emberi történetek Bántalmazás

Leányálomként indult

A kapcsolat elején minden leányálomnak tűnhet, nemcsak a szerelem miatti lila köd effektus az okozója. A későbbi bántalmazó eleinte felettébb megnyerő stílusú, mindenkivel kedves, barátságos. Valóságos főnyeremény a környezete szerint, akiket manipulálni is tud, hiszen ezen a területen utánozhatatlan. Amennyiben kitudódik, hogy ő a bántalmazó a bántalmazott hiányosságait ecseteli, gyakran hazugsággal ötvözve, megpróbálja saját magát áldozatnak beállítani. Eleinte a partnerrel is megnyerően viselkedik, elfogadónak mutatja magát, minden kívánságát lesve, majd fordul a kocka.

Az okok

A feltétel nélküli szeretet megszűnik, az emberi kapcsolatokban törés alakul ki. Az egymás iránti tiszteletről nem beszélhetünk, a közöttük levő egyensúly felborul. Az eltérő vélemények felszínre kerülnek, és az együttlét velejárói lesznek. A bántalmazottat egyre gyakrabban érik a különféle sértő megjegyzések, a partner lenéző sértegetése, ami terrorizálásba billenhet át.

A fokozatos és folyamatos lelki, szóbeli bántalmazás fizikai erőszakba csaphat át. A szenvedő félnek az önbizalma csökken, egyre inkább elbizonytalanodik, végső esetben ez a mindennapi rutintevékenységeiben is megmutatkozik. Az önérvényesítő képesség sérül, egy idő után nem képes önmagáért kiállni, mert meggyőződése, hogy képtelen megvédeni magát.

Test elleni erőszak

A társadalom többségének a felháborodását általában a nők ellen elkövetett fizikai erőszak okozta sérülések, halálesetek váltják ki. A médiában közzétett horrorisztikus látványt nyújtó képek verik ki a biztosítékot. Nemcsak az áldozat lökdösése, felpofozása, fojtogatása, hajánál való húzása, késsel, fegyverrel való fenyegetése tartozik ebbe a kategóriába. Testi erőszakról beszélünk akkor is, ha a bántalmazó az áldozat mozgásszabadságát korlátozza, bezárja a szobába, nem engedi ki a lakásból. megfosztja az alapvető szükségleteinek kielégítésétől.

 „El ne felejtsem a napszemüvegemet felvenni, ha a kollégák kérdezik, miért vettem fel, kitalálom, hogy kötőhártya gyulladásom van. Tegnap úgy érzem semmi rosszat nem követtem el. Elfelejtettem, hogy egy órával hamarabb jön haza a férjem, és nem melegítettem meg a vacsoráját. Viszonylag könnyen megúsztam, csupán egy hatalmas pofont kaptam, ez elenyésző, legalább be tudtam menni dolgozni, nem kellett hazudnom, mint múltkor, mikor hasba rúgott és a bordámat törte el.”

Lelki erőszak

Emberi történetek Bántalmazás

Ilyen esetekben is végtelen lehet a bántalmazó „eszköztára”. Birtokába veszi, beteges módon, indokolatlanul féltékenykedik, a külső környezetétől elszeparálja.  Távol tartja a barátoktól, barátnőktől, akár a családtagjaival sem engedi az érintkezés egyetlen formáját sem. Nem ritka, hogy a napirendjét is ő határozza meg, minden tevékenységét követi, leellenőrzi.  A személyiségét próbálja megsemmisíteni, saját képére formálni. A céljához le kell építenie az önbizalmát. mindenbe beleköt, lekicsinyli, mások előtt megszégyeníti, nyilvánosan megalázza.

 „Világéletemben szerettem az embereket. Imádok, vagyis imádnék nagy társaságba járni. A házasság elején nem is volt ezzel semmilyen probléma együtt jártunk szórakozni,  közös volt a baráti kör. Aztán valami megváltozott, pedig egyszer sem közeledtem félreérthetően egyetlen férfi irányában sem. Természetes, hogy a gyerekkori barátnak kölcsönösen puszit adtunk egymásnak. Ez a múlt idő.  Évek óta nem mehetek egyedül sehová, a telefonomat állandóan nézegeti. Az özvegy apámat sem látogathatom nélküle, persze ő nem sejt semmit, előtte igazi úriembernek mutatja magát és folyamatosan dicsér. Azért teszi, hogy meg ne neszeljen semmit, mert akkor jól tudja, nem úszná meg szárazon. Bezzeg otthon a sárba tipor, mindenbe beleköt, lehet, hogy igaza van, és tényleg buta vagyok, és véletlenül van két diplomám?”

Szóbeli erőszak

A folyamatos fenyegetőzés az együtt töltött idő velejárója. A partnerre szinte minden egyes alkalommal sértő megjegyzéséket tesz. Állandóan lesajnálja, semmibe veszi a szavait.

 „Mikor végre hónapok után az egyik barátnőmmel találkoztam, persze a párom tudta nélkül, szóba került a család. Pironkodva szemlesütve néztem Julit, ahogy fülig érő szájjal beszélt a gondoskodó férjéről.  Évtizedek óta ismerem, szinte együtt nőttünk fel ismerjük egymás minden rezdülését. Szégyenemben a párom sértegetéseinek tizedét sem mondtam el. A második mondatnál felkiáltott: Normális vagy? Hagyd el, azonnal! Könnyű neki mondani - gondoltam magamban.”

Szexuális erőszak

Kénye-kedvére a bántalmazó határozza meg a szexuális együttlét számát, és formáját, ami erőszakos cselekedet révén, kvázi megerőszakolást jelent. Az esetleges ellenállás miatti düh folyamatosan, és fokozatosan nőhet. Kiszolgáltatott prostituáltként tekint áldozatára.

 „Alig vártam, hogy elérkezzen a menstruáció ideje, a vért nem szereti, vagyis ott a nemi szervem környékén, akkor békén hagy, vagyis nem kényszerít szexre, viszont amiatt megver,  de még mindig jobb a behatolásnál. Abban a szerencsés helyzetben egy kisemmizett rongybabának érzem magam. Egy ideig tiltakoztam, akkor elvert, mostanában nem állok ellen. Minek úgy is megteszi, mert megteheti.”

Gazdasági erőszak

A bántalmazó megtiltja, hogy a bántalmazott szabadon rendelkezzen a gazdasági erőforrásaival. Vagy nem engedi dolgozni, anyagi lehetőségeit, még inkább korlátozva, vagy a saját keresményét is kompromisszumok nélkül osztja be.

 „Mindig napra pontosan tudta a fizetésem időpontját, e tekintetben rettentően precíz volt. Szerencsémre fix a bérezésem, ellenkezőleg, gyanakodna, hogy a borravalómat tudtán kívül elköltöm. Fizetésnapkor hazaérve rögtön átadom a béremet, ő szó nélkül elteszi. Előtte a fejemhez vágja: ennyit tudsz, én háromszor ennyit keresek. Ha valamit szeretnék magamra költeni, nincs szabad választásom, ő dönti el, mi a jó nekem.”

Pokolból vezető kiút

Emberi történetek Bántalmazás

 A bántalmazott traumatizált, sérült áldozatoknak azonnali segítségre van szükségük. Sok esetben többek között a félelem, bizonytalanság miatt nem akarnak szakemberekhez fordulni. Nagyon fontos, hogy, ha lehetősége van rá -nem szeparálja teljesen el a bántalmazó - egy biztonságos, akár munkahelyi, baráti társaság vegye körül. Valakihez feltétlen bizalommal tudjon fordulni, aki átérzi a problémája súlyosságát, nem bagatelizálja el a helyzetét. Legcélravezetőbb, hogy a tanácsadást a szakemberekre bízzuk. Óriási siker ebben az esetben az is, ha segítünk felismertetni vele tarthatatlan helyzetét, amin változtatni akar.

A következő oldalon elérhetőek hol kaphatnak segítséget a bántalmazott nők:

https://nane.hu/erintetteknek/hol-kaphatok-segitseget/

http://bantalmazas.hu/szervezetek

Ajánlott oldalak:

https://nokjoga.hu/

Amennyiben tetszik a bogunk csatlakozz facebook oldalunkhoz https://www.facebook.com/Every-Magazin-minden-ami-%C3%A9let-109632513779468/?modal=admin_todo_tour , ahol lájkolhatod és megoszthatod a cikkeinket. Tarts velünk!

A képek forrása a pixabay

" Kereskedelmi felhasználásra ingyenes
Nem szükséges feltüntetni a tulajdonságokat."

K&P